Girls volleyball state tournament schedules - East Valley Tribune: VarsityXtra

Girls volleyball state tournament schedules

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, October 29, 2011 4:25 pm

Division I

First round

Tuesday (all matches at 7 p.m.)

No. 16 Pinnacle at No. 1 Mountain Ridge; No. 9 Basha at No. 8 Mountain Pointe; No. 12 St. Mary's at No. 5 Centennial; No. 13 Valley Vista at No. 4 Horizon; No. 14 Westview at No. 3 Gilbert; No. 11 Corona del Sol at No. 6 Hamilton; No. 10 Kofa at No. 7 Rincon; No. 15 Mountain View at No. 2 Xavier.

Thursday: Quarterfinals at higher seed.

Saturday: Semifinals at 2 p.m. and 4 p.m. at Grand Canyon University.

Monday: Championship at 7:45 p.m. at Grand Canyon University.

Division II

First Round

Tuesday (all matches at 7 p.m.)

No. 16 Cienega at No. 1 Notre Dame; No. 9 Marana Mountain View at No. 8 Liberty; No. 12 Salpointe at No. 5 Sunnyslope; No. 13 Queen Creek at No. 4 Flagstaff; No. 14 Sabino at No. 3 Ironwood; No. 11 Marcos de Niza at No. 6 Arcadia; No. 10 Ironwood Ridge at No. 7 Prescott; No. 15 Agua Fria at No. 2 Lake Havasu.

Thursday: Quarterfinals at higher seed.

Saturday: Semifinals at 10 a.m. and 12 p.m. at Grand Canyon University.

Monday: Championship at 5:30 p.m. at Grand Canyon University.

Division III

First Round

Friday (all matches at Tim Toyota's Center, Prescott Valley)

12 p.m. - No. 9 Safford vs. No. 8 Monument Valley; No. 12 Greenway vs. No. 5 Blue Ridge; No. 11 Snowflake vs. No. 6 Tuba City; No. 10 Saguaro vs. No. 7 Florence. 2 p.m. - No. 16 Shadow Ridge vs. No. 1 Seton Catholic; No. 13 Fountain Hills vs. No. 4 Window Rock; No. 14 Campo Verde vs. No. 3 Cactus; No. 15 Sahuarita vs. No. 2 Catalina.

Friday: Quarterfinals at 8 p.m. at Tim's Toyota Center.

Saturday: Semifnals at 1 p.m. and championship at 8 p.m. at Tim's Toyota Center.

Division IV

First round

Thursday (all matches at Tim's Toyota Center, Prescott Valley)

5 p.m. - No. 9 Round Valley vs. No. 8 Tonopah Valley; No. 12 Miami vs. No. 5 Sedona Red Rock; No. 11 Valley vs. No. 6 Yuma Catholic; No. 10 Valley Christian vs. No. 7 Parker. 7 p.m. - No. 16 Scottsdale Christian vs. No. 1 Thatcher; No. 13 Red Mesa vs. No. 4 Horizon Honors; No. 14 Tempe Prep vs. No. 3 Northwest Christian; No. 15 Holbrook vs. No. 2 Willcox.

Friday: Quarterfinals at 4 p.m. and 6 p.m. at Tim's Toyota Center.

Saturday: Semifinals at 11 a.m.; Championship at 6 p.m. at Tim's Toyota Center.

Division V

First round

Friday (all matches at Tim's Toyota Center, Prescott Valley)

8 a.m. - No. 9 Valley Union vs. No. 8 Arizona Lutheran; No. 12 Joseph City vs. No. 5 Pima; No. 11 St. Augustine vs. No. 6 Green Fields; No. 10 Tohono O'Odham vs. No. 7 Joy Christian. 10 a.m. - No. 16 Fort Thomas vs. No. 1 Mogollon; No. 13 Phoenix Christian vs. No. 4 St. David; No. 14 Gilbert Christian vs. No. 3 Valley Lutheran; No. 15 Ash Fork vs. No. 2 Veritas Prep.

Friday: Quarterfinals at 4 p.m. and 6 p.m. at Tim's Toyota Center.

Saturday: Semifinals at 9 a.m.; Championship at 4 p.m. at Tim's Toyota Center.

 

 

  • Discuss

EVT Ice Bucket Challenge

The East Valley Tribune accepts the Ice Bucket Challenge.

Facebook

VarsityXtra on Facebook

Twitter

VarsityXtra on Twitter

RSS

Subscribe to VarsityXtra via RSS

RSS Feeds

Spacer4px
VXShout
VXVote
Loading…
Your Az Jobs
VXStats

Arizona HS Football Leaders



Arizona HS Volleyball Leaders



[Stats Courtesy of MaxPreps]
VXArchives
VarsityXtra